Adventní koncert ke 45. výročí založení souboru

1.12.2018 – 19:00

Divadlo J. K. Tyla Třeboň

Zveme vás na adventní koncert Třeboňských pištců ke 45. výročí založení souboru

Autorem textu pro časopis Třeboňský svět: Mgr. Alena Binterová

Večer před začátkem adventu, kdy se na třeboňském náměstí rozsvítí vánoční strom a atmosféra bude naplněna příjemným očekáváním, završí koncert Třeboňských pištců v Divadle J. K. Tyla. Soubor zde oslaví 45. výročí svého založení, takže diváky čeká jedinečný program, při němž muzikanti zavzpomínají, co všechno už zažili, kde a komu hráli… Běh času připomenou nejen hudbou, ale také promítáním fotografií. A protože nastane doba obdarovávání, mají připravené překvapení, a to nejenom hudební.

Adventní koncert se koná 1. prosince od 19 hodin a bude jejich jediným letošním vystoupením v Třeboni. Zazní výběr toho nejlepšího z jejich repertoáru, který čítá více než 200 skladeb a písní. Pištci hrají renesanční a barokní hudbu, irské tradiční melodie, latinskoamerický folklór, vánoční písně, ale i skladby Jaroslava Ježka a evergreeny světové populární hudby a swingu, zpívají také jihočeské lidové písně i černošské spirituály. To vše v podání zobcových fléten doprovázených kytarou, klávesami, zvonkohrou a rozličnými bicími nástroji. Tato kombinace vytváří originální a nezaměnitelný sound, který evokuje sváteční náladu, tak blízkou atmosféře Vánoc.

Pro město je tento soubor „rodinným stříbrem“: obyvatelé na ně mohou být právem hrdí, protože věhlas města i kraje šíří po celé republice i v zahraničí. Za dlouhou dobu své existence prošlo souborem více než 150 muzikantů. Absolvovali více než 1500 vystoupení, vrcholem pro ně bylo roku 2011 pozvání do Říma a Vatikánu, kde zahráli papeži při generální audienci. Uznáním jejich činnosti byla mj. medaile ministra kultury a jihočeská umělecká cena, v prosinci roku 2013 dostali zakladatelé souboru Milena a Václav Šimečkovi Cenu města Třeboně.

 

One thought on “Adventní koncert ke 45. výročí založení souboru

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *