O NÁS

Jak to všechno začalo a nejdůležitější momenty

Třeboňští pištci jsou soubor zobcových fléten, který v roce 1974 založili manželé Milena a Václav Šimečkovi. Za 45 let existence souboru jím prošlo více než 200 mladých flétnistů, které manželé Šimečkovi vedli nejenom k tomu, aby uměli zahrát na flétnu, ale aby hudbu zároveň i vnímali, prožívali ji a cítili. Manželé Šimečkovi současně s tím vytvářeli i aranžmá všech skladeb a sami několik skladeb i složili.

V čase...

1974
Září 19

Září 1974 založení souboru

1980
Listopad 22
1986
Listopad 22
1992
Listopad 22
1996
Listopad 22

VÍCE O SOUBORU

Pištci hrají renesanční a barokní hudbu, irské tradiční melodie, latinskoamerický folklór, vánoční písně, ale i skladby Jaroslava Ježka a evergreeny světové populární hudby a swingu, zpívají také jihočeské lidové písně i černošské spirituály. To vše v podání zobcových fléten doprovázených kytarou, klávesami, zvonkohrou a rozličnými bicími nástroji. Tato kombinace vytváří originální a nezaměnitelný sound.

Významné osobnosti, které v souboru působili:

Několik let působil v souboru jako violoncellista Petr Šporcl, bratr vynikajícího českého houslisty Pavla Šporcla. V současné době se souborem vystupuje jako hostující hráč na violoncello Pavel Barnáš, člen Symfonického orchestru Českého rozhlasu a dlouholetý ředitel multižánrového festivalu Okolo Třeboně. Další hostující hráčkou souboru byla sólistka na příčnou flétnu Anežka Vargová, která nyní působí v Orchestru Národního divadla.

Nejvýznamnější koncerty souboru:

Za celou dobu své existence odehráli Třeboňští pištci více než 1500 koncertů doma i v zahraničí. Koncertovali v Rakousku, Německu, Švýcarsku, Holandsku či Římě.

Jedním z nejsilnějších zážitků pro členy souboru bylo, když v roce 1986 nadchli dvacetitisícové publikum na festivalu Porta v Plzni svou verzí známé Yesterday od Beatles.

V roce 2000 Třeboňští pištci vystoupili v přímém přenosu České televize v rámci charitativního projektu Adventních koncertů po boku světoznámých operních pěvců Evy Urbanové a Štefana Margity.

V roce 2007 reprezentoval soubor Jihočeský kraj na velvyslanectvích České republiky ve Vídni a Berlíně.

V roce 2009 vystoupili pištci v přímém přenosu České televize na závěrečném koncertu Mezinárodního televizního festivalu Zlatá Praha s flétnistou Jiřím Stivínem.

V roce 2011 byl soubor pozván Velvyslanectvím ČR při Svatém stolci, aby u příležitosti 400. výročí úmrtí Petra Voka – posledního z rodu Rožmberků koncertoval v Římě a Vatikánu. V rámci svého koncertního turné se soubor zúčastnil i veřejné audience u Svatého otce Benedikta XVI. Bývalý hejtman Jihočeského kraje J. Zimola, k němuž muzika pištců dolehla ve chvíli, kdy předával dárky papeži řekl: „Byl jsem na ně hrdý. Všichni ostatní na papežovy pozdravy reagovali jen voláním, ale Jihočeši odpověděli hudbou.“ (A. Binterová, 2011). Papež bývalému starostovi Třeboně J. Houdkovi k hudbě Třeboňských pištců poznamenal: „Je to velmi krásná a inteligentní hudba. Žehnám všem muzikantům a lidem z Třeboně.“ (T. Jenisová, 2011).

V roce 2012 v den oslav vzniku republiky Třeboňští pištci hráli při přímém přenosu Modlitby za domov z Roudnice nad Labem. Pištci dále nahrávají i pro Český rozhlas.